Zdrowe zęby nie zagwarantują pięknego uśmiechu, jeśli w złej kondycji są dziąsła. Na skutek chorób przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb można w szybkim czasie doprowadzić do rozchwiania i utraty zębów.
Jeżeli w twojej jamie ustnej widzisz następujące objawy, to znak że należy rozpocząć leczenie:
Objawy te świadczą o chorobie przyzębia.
Głównym powodem choroby jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Mogą być też przyczyny genetyczne, choroby ogólnoustrojowe i choroby obniżające odporność organizmu. Chorobie sprzyja palenie papierosów.
Brak higieny jamy ustnej lub niedokładne szczotkowanie zębów przez 2-3 dni, powoduje odkładanie się na nich płytki nazębnej, która twardnieje i powstaje z niej porowaty kamień. Kamień tworzy się najpierw przy krawędzi dziąsła, a później „schodzi” coraz niżej wzdłuż korzenia zęba. Wdziera się pod dziąsło, tworząc patologiczne kieszonki. Kamień nieustannie drażni dziąsła, powodując ich obrzęk, ból oraz krwawienie podczas mycia zębów. W ten sposób dochodzi do zaniku kości, ząb zaczyna się chwiać, a wtedy zwykle nie udaje się go ocalić.
W klinice dysponujemy całą gamą metod leczniczych, jednak zawsze zaczynamy od wykonania oczyszczania zębów, czyli scalingu. Jedną z najnowocześniejszch metod leczenia paradontozy jest zastosowanie lasera. Promieniowanie lasera dezynfekuje powstałą patologiczną kieszonkę zębową, usuwa resztki kamienia i ziarninę powodując gojenie stanu zapalnego.
Najważniejsze zabiegi periodontologiczne to: