Profilaktyka

Profilaktyka stomatologiczna to pierwszy i zarazem najważniejszy krok w leczeniu próchnicy i paradontozy. Zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej jest kluczem do utrzymania zdrowych zębów i dziąseł. Zadaniem profilaktyki jest przede wszystkim walka z płytką nazębną. Systematycznie przeprowadzane profesjonalne zabiegi profilaktyczne wraz z dostosowaniem się pacjenta do wskazówek dotyczących codziennej pielęgnacji gwarantują zdrowe zęby i dziąsła, a tym samym piękny i zdrowy uśmiech.

Profilaktyka

Badania profilaktyczne jamy ustnej mają na celu wykrycie próchnicy zębów we wczesnym stadium jej rozwoju i tym samym zapobieganiu wszelkim powikłaniom, a także przeciwdziałają rozwojowi paradontozy.

Regularne wizyty kontrolne w Dental Center Wejt & Tawakol umożliwiają wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości w jamie ustnej.

Oferujemy pacjentom pełen zakres profesjonalnych zabiegów profilaktycznych przy zastosowaniu sprawdzonych metod profilaktyki stomatologicznej. Na początku przeprowadzamy badanie stomatologiczne, jeśli istnieje taka potrzeba instruktaż higieny jamy ustnej oraz wykonujemy profesjonalne oczyszczenie zębów i usuwanie kamienia.

Najważniejsze zabiegi profilaktyczne to:

Scaling

Przed rozpoczęciem leczenia, każdy pacjent jest poddawany profesjonalnemu oczyszczaniu zębów z kamienia nazębnego. Kamień nazębny jest to zmineralizowana płytka bakteryjna, która tworzy się w wyniku nieprawidłowego i niedokładnego szczotkowania zębów. Powstały kamień, stanowi siedlisko niebezpiecznych bakterii i doprowadza do stanu zapalnego dziąseł i przyzębia, w efekcie którego następuje jego zanik i odsłonięcie korzeni zębów, czyli parodontoza. Usuwanie kamienia nazębnego jest jednym z najistotniejszych czynników hamujących rozwój chorób przyzębia (paradontozy). Kamień jest dużo twardszy niż płytka nazębna, dlatego też nie może być usunięty przy pomocy szczoteczki do zębów, czy nici dentystycznej. Kamień nazębny można usunąć jedynie w gabinecie stomatologicznym.

W Klinice Stomatologicznej Wejt & Tawakol zabieg profesjonalnego usuwania kamienia nazębnego wykonujemy przed rozpoczęciem leczenia zachowawczego, protetycznego, czy implantologicznego.

Piaskowanie Air-Flow

Zabieg wykonywany jest po wcześniejszym oczyszczeniu zębów z kamienia nazębnego. Polega na usuwaniu osadów i przebarwień, które znajdują się na powierzchni zębów przy pomocy piasku stomatologicznego pod ciśnieniem. Szczególnie często zabiegowi piaskowania powinni poddawać się palacze oraz osoby pijące dużo kawy i herbaty. Regularne piaskowanie zaleca się także po założeniu aparatu ortodontycznego.

Fluoryzacja

Jest to zabieg profilaktyczny mający na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Fluor uwalniany ze stosowanych preparatów wbudowuje się w szkliwo zębów wzmacniając ich strukturę, dzięki czemu są one bardziej odporne na kwasy i bakterie powodujące próchnicę. Ponadto fluor powoduje remineralizację drobnych ubytków szkliwa. Fluoryzację przeprowadza się po mechanicznym oczyszczeniu zębów z kamienia (scalingu).

Lakierowanie

W Klinice Stomatologicznej Wejt & Tawakol wykonujemy zabieg lakierowania zębów, polegający na pokrywaniu zębów lakierem fluorowym. Dzięki lakierowaniu wzmacnia się szkliwo zębów, co powoduje, że są mniej podatne na próchnicę. Aby zapewnić pełną ochronę fluorową jamy ustnej zabieg trzeba regularnie powtarzać kilka razy do roku. Preparaty fluorowe zapobiegają również nadwrażliwości szyjek zębowych.

Lakowanie

Lakowanie polega na wypełnieniu bruzd i anatomicznych zagłębień zębów trzonowych i przedtrzonowych specjalnymi żywicami. Wskazane do lakowania są zęby stałe i mleczne, które pomimo szczotkowania nie są dokładnie oczyszczane, gdzie w bruzdach mogą zalegać resztki pokarmu, co może powodować ubytki próchnicowe na powierzchni żującej zęba. Próchnica tego typu postępuje bardzo szybko, dlatego ważne jest, aby wykonać lakowanie zaraz po odsłonięciu się powierzchni żującej zęba.

Cennik
Poznaj nasz zespół specjalistów
dr n. med.
Edyta Wejt-Tawakol

lek. dent.
Marek Tawakol

lek. dent.
Adrian Borawski

Ponad 25 lat doświadczenia
Możliwość finansowania leczenia
Akceptujemy karty płatnicze
Umów wizytę online
×

    * Wszystkie pola są wymagane.
    ** Wysyłając formularz akceptujesz nasz regulamin