Sedacja wziewna

Pierwsza wizyta w gabinecie ortodonty wiąże się zwykle z dużym stresem malucha i często ma kluczowe znaczenie dla przebiegu całego leczenia. Nowe otoczenie, nieznane osoby i sprzęty powodują zwykle strach. Także wcześniejsze przykre doświadczenia (np. zapamiętane podczas wizyty u stomatologa) lub nawet zasłyszane wcześniej historie, mogą skutecznie zrazić dziecko do leczenia.

Na dobry początek

Na dobry początek

Jeśli dziecko będzie bez stresu wspominać wizyty u ortodonty, nie nabawi się lęku przed leczeniem zębów, który może towarzyszyć mu nawet przez całe życie. Wiele zależy od tego, z jakim problemem zgłosi się do nas mały pacjent. W większości przypadków wystarczy uspokojenie dziecka przez lekarza, który pokazuje mu gabinet oraz w umiejętny sposób tłumaczy, jak działają poszczególne urządzenia. Są jednak sytuacje, kiedy takie działania nie wystarczą – wówczas zalecanym rozwiązaniem jest sedacja wziewna.

Sedacja wziewna – bezpieczny sposób na lęki

Paniczny strach przed leczeniem zębów może mieć związek z różnymi lękami dzieci lub wcześniejszymi przykrymi doświadczeniami. Sedacja wziewna stosowana jest także w przypadku konieczności rozpoczęcia leczenia, które jest bolesne. To całkowicie bezpieczna metoda uspokojenia pacjenta. Gaz rozweselający, czyli mieszanina podtlenku azotu i tlenu (N2O, O2), podawany jest dziecku przez specjalną maseczkę. Stopniowo łagodzi ona lęk związany z zabiegiem, a jednocześnie pozwala zachować świadomość. Pacjent nie boi się, zmniejsza się także jego wrażliwość na ból. Dziecko może mieć wrażenie, że lata bądź płynie i jest odprężone. Skutkami ubocznymi mogą być jedynie chwilowe nudności lub senność po samym zabiegu.

Skuteczne leczenie bez stresu

Skuteczne leczenie bez stresu

Dziecko, które nie boi się wizyt u ortodonty, zdecydowanie chętniej stosuje się do zaleceń lekarskich w domu. Dlatego dbałość o pozytywne postrzeganie przez nie spotkań z lekarzem, to podstawa skutecznego leczenia. Zaletą sedacji wziewnej u dzieci jest też to, że często po kilku zabiegach dziecko uodparnia się psychicznie i z czasem sedacja przestaje być potrzebna.

Cennik
Poznaj nasz zespół specjalistów
dr n. med.
Edyta Wejt-Tawakol

lek. dent.
Marek Tawakol

lek. dent.
Adrian Borawski

Ponad 25 lat doświadczenia
Możliwość finansowania leczenia
Akceptujemy karty płatnicze
Umów wizytę online
×

    * Wszystkie pola są wymagane.
    ** Wysyłając formularz akceptujesz nasz regulamin