rejestracja i pytania pod numerem telefonu prosimy o kontakt telefoniczny w godzinach:
pn - pt: 9.00-20.00, sobota: 9.00-13.00
+48 91 423 57 57

Znieczulenie ogólne u dzieci

Wróć do oferty

Obiegowe opinie o zabiegach dentystycznych, często powtarzane w formie sensacji do dziś rodzą wiele emocji, szczególnie te opowiadane z okresu dzieciństwa.

Mimo tego, że dorosły pacjent doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że obecne standardy leczenia zapewniają komfort i bezpieczeństwo, a przede wszystkim eliminację jakiegokolwiek bólu, to faktów tych nie jest w stanie racjonalnie przekazać małym dzieciom.

Samo skłonienie dziecka do współpracy bywa dyskusyjne, cierpliwe trzymanie buzi szeroko otwartej niemal nieosiągalne, manipulacje różnymi narzędziami w małych ząbkach u wiercącego się dziecka wręcz niebezpieczne, plus nowe, nieznane otoczenie, to wszystko rodzi napięcie i stres. Do tego świadomi zagrożeń, jakie pociąga za sobą nieleczenie zębów rodzice desperacko decydują się na leczenie tzw.” na siłę” i rośnie następny pacjent z urazem na całe życie i opowiadający o traumach z dzieciństwa. Najczęściej, wszystko jest poprzedzone wielokrotnymi, nieudanych próbami podjęcia leczenia, szantażem psychicznym, zmianą lekarzy, nerwami, straconym czasem i poczuciem bezsilności.

Skoro więc dorosły pacjent ma prawo do komfortu i poczucia bezpieczeństwa podczas leczenia, dlaczego więc jeszcze wrażliwszą, delikatniejszą i bezradną jednostkę pozbawiać tej możliwości.

U małych dzieci, mających złe wcześniejsze doświadczenia zabieg w sedacji głębokiej jest najbardziej humanitarnym rozwiązaniem.

W CIĄGU JEDNEJ WIZYTY, poprzedzonej tylko wizytą konsultacją problem znika.

Zasadą bowiem takiego zabiegu jest wyleczenie jednoczasowe wszystkich ubytków, ekstrakcje ząbków nie nadających się do leczenia oraz zabezpieczenie pozostałych.

Oczywiście długoterminowe rezultaty wymagają współpracy na polu systematycznej higienizacji jamy ustnej u dziecka i odpowiedniej diety, jednakże i w tej dziedzinie służymy pomocą w formie wizyt prowadzonych przez panią higienistkę. Jest to również dobra metoda oswajania dziecka z gabinetem stomatologicznym i z regularnymi wizytami kontrolnymi.

Sedacja to nic innego jak głębokie uspokojenie, które osiąga się za pomocą dożylnego podania wyspecjalizowanych środków farmakologicznych. Obniża się w ten sposób aktywność ośrodkowego układu nerwowego, dzięki czemu zmniejsza się napięcie organizmu i odczuwalny niepokój. Następstwem tego działania jest płytki sen. Zaletą jest fakt, że pacjent nie pamięta żadnych nieprzyjemnych momentów związanych z zabiegiem.

Narkoza natomiast to znieczulenie ogólne składające się najpierw z sedacji, a potem z intubacji, czyli założenia u śpiącego pacjenta rurki intubacyjnej do tchawicy, przez którą prowadzony jest sztuczny oddech. Metoda ta stosowana jest do dużych, rozległych zabiegów chirurgicznych u dorosłych pacjentów.

Nad bezpieczeństwem małego pacjenta czuwają dwa zespoły:

  • anestezjologiczny – dr anestezjolog i pielęgniarz anestezjologiczny , odpowiedzialni za przebieg znieczulenia ogólnego , monitorowanie funkcji serca i układu oddechowego przy pomocy nowoczesnego wysokospecjalistycznego sprzęu marki Drager Primus stosowanego w największych salach operacyjnych.
    Zespół anestezjologiczny reprezentuje dr n. med. Ina Bałachowska -Kościołek Ordynator Oddziału Anestezji Dziecięcej w szpitalu przy ul. Wojciecha w Szczecinie.
  • stomatologiczny – prowadzący dr stomatolog i dwie asysty stomatologiczne. odpowiedzialni za przebieg kompleksowego leczenia stomatologicznego.

W przypadku infekcji przebiegającej z gorączką, kaszlem lub katarem zabieg należy odłożyć!

Zalecenia przed zabiegiem:

  • 6 godz. przed zabiegiem nie wolno nic jeść ( mleko, cukierki i gumy do żucia też są zabronione)
  • 3 godz. nie wolno pić.

W dniu zabiegu wolno pić tylko napoje niegazowane, najlepiej gorzką herbatę lub sok jabłkowy, ale nie cytrusowy, kefiry i jogurty są w ogóle zabronione.

dziecięce korony celuloidowe