rejestracja i pytania pod numerem telefonu prosimy o kontakt telefoniczny w godzinach:
pn - pt: 9.00-20.00, sobota: 9.00-13.00
+48 91 423 57 57

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu

Wróć do oferty

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu to stan odprężenia, przyjemnego oszołomienia, euforii, oddzielenia się od rzeczywistości, zobojętnienia na otaczający świat, uzyskany w czasie wdychania mieszaniny podtlenku azotu i tlenu przy jednoczesnym zachowaniu podstawowych odruchów i świadomości.

Pacjent w czasie sedacji wziewnej nie śpi – zachowuje świadomość, jest zrelaksowany, rozluźniony, często doświadcza pozytywnych halucynacji – szczególnie dotyczy to dzieci. Wielu dorosłym kojarzy się to ze stanem lekkiego upojenia alkoholowego, dlatego aby opisać pacjentom odczucia w czasie sedacji często podtlenek azotu nazywa się „bąbelkami szampana zamkniętymi w butli”. Znieczulenie całego ciała znosi odczucie grawitacji, co sprawia wrażenie lekkości, unoszenia się w powietrzu, latania bądź pływania w wodzie.

Możliwość zastosowania łatwej i bezpiecznej formy uspokojenia pacjentów nie radzących sobie ze stresem w gabinecie stomatologicznym wzbudza duże zainteresowanie sedacją wziewną podtlenkiem azotu, czyli gazem rozweselającym. 


Dzięki ogromnemu postępowi medycyny i farmakologii możliwe stało się całkowite pokonanie lęku i bólu w gabinecie stomatologicznym. Kluczem do osiągnięcia stanu idealnego, w którym pacjent nie odczuwa absolutnie żadnego bólu i ma zapewniony komfort psychiczny jest uspokojenie wziewne (sedacja wziewna) mieszaniną podtlenku azotu i tlenu w połączeniu ze znieczuleniem miejscowym. 
 Ta przyjazna i bardzo bezpieczna metoda znoszenia lęku szczególnie zalecana jest dla dzieci, gdyż wykazują one szczególny brak tolerancji na stres i ból. Jednocześnie bardzo wdzięcznie reagują na podtlenek azotu – śniąc o bajecznych przygodach, lataniu lub dryfowaniu w wodzie, w powietrzu, w chmurach lub w kosmosie. Przemiana, jaka zachodzi w zachowaniu trudnego dziecka, jest wprost trudna do uwierzenia: wielu małych pacjentów nie obawia się już kolejnych wizyt u stomatologa. Podtlenek azotu jest całkowicie bezpieczny dla dzieci i przestaje działać w chwili zakończenia podawania. Dodatkowo podczas wizyty mały pacjent może umilać sobie czas oglądając wybraną bajkę na ekranie umieszczonym przy fotelu.

W Klinice Stomatologicznej Wejt & Tawakol posiadamy urządzenie służące do podawania podtlenku azotu z tlenem, które jest nieodzownym partnerem leczenia zestresowanych pacjentów.